Transparentne organizacije > Otvorene knjige > Naš svet naša pravila
Organisation logo

Naš svet naša pravila

O organizaciji

Skraćeno ime:
NSNP
Matični broj:
28270534
Adresa:
Budislava Šoškića 22, Vranje
Telefon:
+381605454368
Godina osnivanja:
2018
PIB:
111218129
E-mail:
djordje@nsnp.org.rs
Šifra delatnosti:
9499
Naziv delatnosti:
Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja
Forma registracije:
Udruženje

Ljudi

Osnivači/ca:
Đorđe Stojanović, Vanja Trajković, Anja Kafedžiska
Predsednik/ca UO:
Emilija Milenković
Član UO:
Staša Cvetković, Vanja Trajković
Ime zakonskog zastupnika/ce:
Đorđe Stojanović
E-mail zakonskog zastupnika/ce:
djordje@nsnp.org.rs
Ime kontakt osobe:
Đorđe Stojanović
E-mail kontakt osobe:
djordje@nsnp.org.rs

Ciljevi:

#mladi, #mentalnozdravlje, #aktivizam

Primarni cilj:
Mladi
Misija organizacije:
Udruženje mladih “Naš svet, naša pravila” (NSNP) teži da doprinese boljem položaju mladih u zajednici, pristupu njihovim pravima i učešću u procesima donošenja odluka i promena na lokalu, poštujući i angažujući sve društvene grupe mladih i osiguravajući da se glasovi mladih, a naročito onih iz manjinskih i marginalizovanih društvenih grupa čuju i budu jednako zastupljeni. Svesni rastućih društvenih i političkih tenzija, trudimo se da izgradimo tolerantno i inkluzivno društvo u kojem su prava i slobode svih jednako dostupni, a naše razlike prihvaćene.
Polje rada / delatnost organizacije:
Udruženje „Naš svet, naša pravila“ je osnovano 2018. godine od strane grupe srednjoškolaca. Većina članova su mlade osobe od 15 do 30 godina. Udruženje se bavi položajem i potrebama mladih u Vranju. Glavne teme naših projekata su omladinska politika i omladinski aktivizam, zagovaračke aktivnosti, ekologija, ljudska prava i rodna ravnopravnost, kao i edukacija i informisanje mladih.
Do sada smo radili na mnogim kulturnim, ekološkim, obrazovnim, aktivističkim i projektima vezanih za ljudska prava, a ono što nam je najbitnije jeste okupiti mlade oko zajedničke ideje i cilja - mladima pružiti priliku za edukaciju i aktiviranje, a u isto vreme pomoći i doprineti našoj zajednici.
U toku 2021. godine bili smo deo koordinacionog tela za izradu Strategije za mlade u Vranju koja je usvojena krajem godine. Osim toga, želimo da naše omladinske zagovaračke inicijative proširimo dalje u Pčinjskom okrugu. Organizacija se vodi principom “mladi za mlade”, na taj način direktno sa mladima postajemo pokretači promena i promovišemo aktivističku kulturu prilikom rešavanja problema u zajednici, a takođe, podstičemo veće učešće mladih u donošenju odluka na lokalu. Danas težimo da postanemo zagovaračka platforma za promene i razvoj u oblasti omladinske i ekološke politike na jugu Srbije i izgradimo pozitivne mehanizme za aktivno uključivanje mladih u lokalne procese koji se tiču njih. Avgusta 2023. godine počeli smo da pružamo usluge besplatnog psihološkog savetovanja i sa tim planiramo da nastavimo dalje, dok ne pronađemo bolje, sistemsko rešenje.
Sekundarni cilj:
Lokalni razvoj

Programi:

Konkretni rezultati organizacije u poslednje 3 godine:

U poslednje tri godine smo:
1) Edukovali preko 1.200 mladih u oblasti aktivizma, participacije, zaštite životne sredine, rodne ravnopravnosti i drugih oblasti;
2) Formirali smo Aktivistički mrežu koja ima preko 40 mladih članova;
3) Edukovali smo 30 vršnjačka edukatora u raznim oblastima;
4) U periodu od avgusta do decembra 2023. godine smo pružili preko 300 sati besplatne bsihološke pomoći i podrške za mlade u Vranju;
5) Uključili smo preko 30 mladih u proces donošenja na lokalu.

Psihološko savetovalište za mlade u Vranju

Ciljna grupa:

Mladi

Trajanje u mesecima: 8 meseci

Godišnji budžet: 600.000,00

Navedite glavne donatore:

Donacije pojedinaca, Trag fondacija, Grad Vranje

Oblast delovanja:

Mladi

Opis programa:

Cilj projekta je pružanje pristupačne psihološke podrške mladima i ukazivanje na važnost negovanja i ulaganja u prevenciju problema mentalnog zdravlja mladih.

Problem je činjenica da grad Vranje nema adekvatan sistem psihološke zaštite mladih u sklopu Doma zadravlja, što je u poslednje vreme postalo neophodno o čemu dodatno svedoči naše istraživanje. Obraćanje stručnoj službi (školski pedagog/psiholog) u okviru obrazovno-vaspitnog sistema mladi doživljavaju kao kaznenu meru i ulažu dodatne napore (netražeći pomoć) a kako bi odbranili sliku o sebi, samopoštovanje i klimavo samopouzdanje, ali i izbegli etiketiranje od strane vršnjaka i nastavnog osoblja. S druge strane, mladi nemaju kapaciteta (posebno u periodu adolsecencije koji je sam po sebi tzv. krizni preriod), da na adekvatan način i samostalno razreše lične konflikte i životne dileme. U takvim okolnostima, u visokom procentu, se opredeljuju da o svojim ličnim problemima i izazovima ne razgovaraju, ne traže podršku već životare sa niskim procentom svojih ukupnih mogućnosti, dok je njihovo ponašanje obojeno reagovanjem (nedostatak inicijative i volje) na očekivanja okoline bez pečata autentičnosti. Zadovoljenje realnih potreba mladih za razumevanjem i podrškom dodatno je osujećeno nedostatkom finansijskih sredstava mladih za privatnu psihološku podršku i savetovanje, kao i činjenicom da je ista retka u Vranju.

Kako bi se ograničio ovaj nepopularni trend zanemarivanja i neosluškivanja potreba mladih, naša ideja teži uspostavljanju direktne veze između mladih (koji trebaju pomoć i podršku) i tima stručnjaka koji je specijalizovan da odgovori na iskazane individualne potrebe mlade osobe.

Tri glavna konkretna rezultata programa:

U okviru ovog programa je pruženo preko 300 sati individualne psihološke podrške i pomoći za mlade u Vranju

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Mladi su dobili pristup besplatnoj i adekvatnoj psihološkoj pomoći.

Finansije: