Transparentne organizacije > Otvorene knjige > Centar za pozitivan razvoj dece i omladine
Organisation logo

Centar za pozitivan razvoj dece i omladine

O organizaciji

Skraćeno ime:
CEPORA
Matični broj:
28072210
Adresa:
Marine Koljubajeve 7/9, Beograd
Telefon:
+38169772331
Godina osnivanja:
2011
PIB:
107423499
E-mail:
office@cepora.org
Šifra delatnosti:
9499
Naziv delatnosti:
Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja
Forma registracije:
Udruženje

Ljudi

Osnivači/ca:
Ana Pajović, Branislava Popović-Ćitić, Vesna Popović
Predsednik/ca UO:
Branislava Popović-Ćitić
Član UO:
Vesna Popović, Mario Stanojević
Ime zakonskog zastupnika/ce:
Branislava Popović-Ćitić
E-mail zakonskog zastupnika/ce:
office@cepora.org
Ime kontakt osobe:
Lidija Bukvić
E-mail kontakt osobe:
office@cepora.org

Ciljevi:

#mladi #obrazovanje #edukacija #primenjenopozorište #osamostaljivanje

Primarni cilj:
Mladi
Misija organizacije:
Naša vizija je da svako dete ima optimalne uslove za pozitivan razvoj. Naša misija je da primenom savremenih znanja nauke o prevenciji unapredimo emocionalni i socijalni razvoj dece i omladine.
Polje rada / delatnost organizacije:
Sprovodimo direktan rad sa decom i mladima, osnažujemo stručnjake koji rade sa decom i mladima i zalažemo se za unapređenje sistema brige o deci i mladima.
Sekundarni cilj:
Socijalna zaštita

Programi:

Konkretni rezultati organizacije u poslednje 3 godine:

1. Mladima kontinuirano pružamo besplatnu i dostupnu podršku kroz naše programe i projekte. U protekle 3 godine organizovali smo preko 3.300 aktivnosti za decu i mlade u kojima je učestvovalo preko 4.000 dece i mladih.
2. Za naš rad na osnaživanju mladih iz osetljivih grupa dobili smo prvu nagradu na Euroguidance takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja za 2023. godinu i naš program Centar podrške za mlade promovisan je kao primer dobre prakse na raznovrsnim domaćim i međunarodnim događajima.
3. Učestvovali smo u kreiranju nacionalnog programa omladinskog rada usmerenog na podršku mentalnom zdravlju mladih.
4. Ostvarili smo saradnju sa svih 17 odeljenja Gradskog centara za socijalni rad i aktivno pružamo podršku mladima koji su, iz različitih razloga, uključeni u sistem socijalne zaštite.
5. Kroz seriju zagovaračkih aktivnosti uspostavili smo saradničke odnose sa ključnim akterima socijalne zaštite i doprineli smo da se aktivnije koristi podrška mladima u procesu osamostaljivanja na teritoriji Grada Beograda (usluga privremeno stanovanje i pravo na stalnu novčanu pomoć, servisi podrške koje pružaju OCD).

Programski godišnji izveštaji za poslednju godinu

Razvojno-preventivni centar

Ciljna grupa:

Drugo

Trajanje u mesecima: 132

Godišnji budžet: 5.200.000,00

Navedite glavne donatore:

eFront (part of BlackRock), Ministarstvo kulture RS, Sekretarijat za socijalnu zaštitu Grada Beograda, Fondacija Tempus

Oblast delovanja:

Socijalna zaštita

Opis programa:

Razvojno-preventivni centar je program koji se u kontinuitetu sprovodi od jula 2013. godine, u saradnji sa Centrom za zaštitu odojčadi, dece i omladine Beograd. Opšti cilj programa je unapređivanje kvaliteta domskog života dece bez roditeljskog staranja, kroz stvaranje i razvijanje okruženja koje podstiče i podržava njihov pozitivan razvoj, samostalnost i socijalnu integraciju. Naši saradnici i volonteri sprovode raznovrsne radionice razvojnog, edukativnog, preventivnog, dramskog i kreativnog karaktera sa decom bez roditeljskog staranja koja se nalaze na domskom smeštaju u tri doma u Beogradu. Radionice sa decom i mladima se sprovode tokom cele godine, svake godine, obuvatajući od pet do sedam grupa dece i mladih.

Uspeh programa se meri prvenstveno održavanjem kontinuiteta u radu, s obzirom da su stalnost i sigurnost izuzetno važni faktori u pružanju podrške ovoj grupi dece i mladih. Pored toga, uspeh programa pratimo kroz broj dece i mladih koji aktivno učestvuju, njihovim pozitivnim promenama na ličnom i društvenom planu, zadovoljstvom učesnika i saradnika iz Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine, brojem održanih aktivnosti, brojem uključenih volontera i stručnih saradnika (na godišnjem nivou se raspisuje konkurs za volontiranje za rad na programu), prosečnim zadržavanjem volontera u programu, brojem dece i mladih koji se uključe u naše druge programe i projekte, brojem stručnjaka koji pružaju podršku programu, brojem

Tri glavna konkretna rezultata programa:

1. Deca i mladi bez roditeljskog staranja na domskom smeštaju imaju stalnu podršku u Ceporinim aktivnostima.
2. Do sada je realizovano preko 2.000 radionica, na kojima je učestvovalo preko 550 dece, uz podršku od preko 250 volontera.
3. Organizovali smo preko 50 akcija u zajednici namenjenih povezivanju građana i dece i mladih i podizanju svesti o položaju, perspektivi i potrebama dece i mladih bez roditeljskog staranja

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Deca i mladi bez roditeljskog staranja Ceporu vide kao deo svoje produžene porodice i kao organizaciju na koju zaista mogu da se oslone, koja im je uvek dostupna. Dodatno, znaju da kod nas mogu naći prave informacije i podršku i nakon izlaska iz sistema socijalne zaštite, kroz aktivnosti našeg Centra podrške za mlade (drugog programa).

Edukativno-preventivni centar

Ciljna grupa:

Mladi

Trajanje u mesecima: 144

Godišnji budžet: 4.600.000,00

Navedite glavne donatore:

Ministarstvo turizma i omladine, Grad Beograd - Kancelarija za mlade, Sekretarijat za zaštitu životne sredine, GO Vračar

Oblast delovanja:

Obrazovanje

Opis programa:

Naše aktivnosti u okviru Edukativno-preventivnog centra podrazumevaju neposredan rad sa decom i omladinom i imaju za cilj unapređenje znanja i razvijanje veština reagovanja u problemskim situacijama. Ključne teme kojima se bavimo su: emocionalna pismenost, empatija, kontrola emocija, tehnike kontrole ljutnje, prevazilaženje straha i anksioznosti, aktivno slušanje, asertivna komunikacija, rešavanje konflikata, vršnjačko i digitalno nasilje, odupiranje pritisku vršnjaka, diskriminacija, tolerancija, govor mržnje, upotreba alkohola i droga, huliganizam, kockanje i igre na sreću, upotreba interneta, donošenje odluka, kritičko mišljenje, aktivizam mladih, rodna ravnopravnost, samokontrola, nenasilna komunikacija, vršnjačka podrška, saradnja i timski rad, zaštita životne sredine. Realizujemo predavanja i edukativne radionice, organizujemo kampanje vršnjačke edukacije, izvodimo edukativne predstave nastale sa mladima i sprovodimo preventivne programe.

Uspeh merimo po nivou unapređenja znanja i veština učenika, zadovoljstvu učenika, realizatora i osoblja škola, brojem održanih aktivnosti, brojem uključenih škola, brojem škola sa kojima se održava intenzivna višegodišnja saradnja.

Tri glavna konkretna rezultata programa:

1. Aktivnosti Edukativno-preventivnog centra sprovođene su u preko 50 beogradskih osnovnih i srednjih škola sa preko 15.000 učenika.
2. Preko 300 vršnjačkih edukatora je osnaženo za rad sa učenicima na različite teme.
3. CEPORA predstavlja stalnu podršku beogradskim školama u jačanju pozitivnog razvoja učenika.

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Preko 15.000 učenika je direktno unapredilo svoja znanja i veštine kroz aktivnosti Edukativno-preventivnog centra, čime su ojačane njihove snage i doprinosi se prevenciji problema ponašanja. Učenici se kroz aktivnosti Edukativno-preventivnog centra upoznaju sa kvalitetnim programima neformalnog obrazovanja i aktivnostima organizacija civilnog društva, te značajan udeo njih se samoinicijativno uključuje u druge aktivnosti naše organizacije. Naši korisnici su i same škole, i za njih se promenilo to da u organizacijama civilnog društva vide i imaju stručne i poudane partnere kojima mogu da povere preventivni rad sa učenicima.

Centar podrške za mlade

Ciljna grupa:

Drugo

Trajanje u mesecima: 60

Godišnji budžet: 7.400.000,00

Navedite glavne donatore:

Ministarstvo turizma i omladine, eFront (part of BlackRock), Trag fondacija, Fondacija Tempus

Oblast delovanja:

Mladi

Opis programa:

Centar podrške za mlade je program za mlade kojima je potrebna podrška u osamostaljivanju. Sprovodi se na različitim lokacijama u zajednici. Mladi se mogu priključiti aktivnostima Centra podrške u bilo kom trenutku, a naši stručni saradnici tada, sa mladom osobom, procenjuju koji od servisa će najbolje odgovoriti na njene potrebe. Mladima su kontinuirano dostupni Klub za mlade, Treninzi socijalnih veština, Karijerno vođenje, Treninzi za podizanje zapošljivosti, Psihološko savetovanje, Mentorstvo, Sportska sekcija, Čitalačka sekcija.
Uspeh programa meri se brojem mladih koji su uključeni u program, njihovim individualnim napretkom, postotkom mladih koji uspešno naprave pomak na polju svoje karijere, zadovoljstvom korisnika, brojem održanih aktivnosti, brojem obučenih mentora, brojem mladih koji su uključeni posredstvom saradnje sa centrima za socijalni rad, brojem spoljnih saradnika i građana koji su doprineli uspešnoj realizaciji pojedinačnih aktivnosti, priznanjima programa na lokalnom i nacionalnom nivou.

Tri glavna konkretna rezultata programa:

1. Mladima su servisi za podršku u osamostaljivanju kontinuirano dostupni već 5 godina.
2. Osnaženo je preko 450 mladih.
3. 80% mladih koji su učestvovali u komponenti programa usmerenoj na zapošljavanje je napravilo pozitivne pomake na polju svoje karijere.

Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?

Mladi u Centru za podršku mladih imaju svoje sigurno mesto, uvek dostupno, uvek besplatno, u kome grade svoju socijalnu mrežu i nastavljaju da se druže i grad esnažna prijateljstva i van aktivnosti programa. Oni u programu imaju uvek dostupne stručnjake u koje imaju poverenja i sa kojima direktno rade na unapređenju svojih znanja, veština i kompetencija i uče kako da sami stanu na svoje noge. Mnogi od njih učestvuju u većem broju komponenata programa i ističu njegov ogroman uticaj na njihov i lični i profesionalni razvoj.

Finansije:

2023

UKUPNI PRIHODI: 37.282.000,00

Donacije pojedinca: 674.000,00

Donacije kompanije: 3.863.000,00

Donacije domaćih fondacija/udruženja: 0,00

Donacije stranih fondacija/udruženja: 1.176.000,00

Donacije stranih vlada: 11.130.000,00

Ostale donacije: 0,00

Prihodi od države i lokalne samouprave: 4.727.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi ostvareni na tržištu: 2.175.000,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00

Prihodi od kamata/dividendi: 73.000,00

Ostali prihodi: 339.000,00

Prosleđena sredstva (Re-Granting / Pass-Through): 13.125.000,00

2023

UKUPNI RASHODI: 36.968.000,00

Najam kancelarijskog prostora (sa porezom): 0,00

Komunalni troškovi: 0,00

Troškovi kancelarije: 454.000,00

Troškovi PR-a: 182.000,00

Kapitalni troškovi: 0,00

Ekspertske usluge: 204.000,00

Programske aktivnosti: 27.701.000,00

Spoljni saradnici: 0,00

Putni troškovi: 2.563.000,00

2022

UKUPNI PRIHODI: 12.802.000,00

Donacije pojedinca: 318.000,00

Donacije kompanije: 928.000,00

Donacije domaćih fondacija/udruženja: 0,00

Donacije stranih fondacija/udruženja: 1.080.000,00

Donacije stranih vlada: 5.399.000,00

Ostale donacije: 0,00

Prihodi od države i lokalne samouprave: 3.482.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi ostvareni na tržištu: 1.061.000,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00

Prihodi od kamata/dividendi: 120.000,00

Ostali prihodi: 414.000,00

Prosleđena sredstva (Re-Granting / Pass-Through): 0,00

2022

UKUPNI RASHODI: 12.618.000,00

Najam kancelarijskog prostora (sa porezom): 0,00

Komunalni troškovi: 0,00

Troškovi kancelarije: 27.000,00

Troškovi PR-a: 72.000,00

Kapitalni troškovi: 0,00

Ekspertske usluge: 148.000,00

Programske aktivnosti: 7.049.000,00

Spoljni saradnici: 0,00

Putni troškovi: 873.000,00

2021

UKUPNI PRIHODI: 10.167.000,00

Donacije pojedinca: 157.000,00

Donacije kompanije: 492.000,00

Donacije domaćih fondacija/udruženja: 415.000,00

Donacije stranih fondacija/udruženja: 842.000,00

Donacije stranih vlada: 3.373.000,00

Ostale donacije: 0,00

Prihodi od države i lokalne samouprave: 3.100.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi ostvareni na tržištu: 1.506.000,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00

Prihodi od kamata/dividendi: 192.000,00

Ostali prihodi: 90.000,00

Prosleđena sredstva (Re-Granting / Pass-Through): 0,00

2021

UKUPNI RASHODI: 10.167.000,00

Najam kancelarijskog prostora (sa porezom): 0,00

Komunalni troškovi: 0,00

Troškovi kancelarije: 62.000,00

Troškovi PR-a: 41.000,00

Kapitalni troškovi: 0,00

Ekspertske usluge: 144.000,00

Programske aktivnosti: 5.631.000,00

Spoljni saradnici: 0,00

Putni troškovi: 732.000,00

2020

UKUPNI PRIHODI: 6.525.000,00

Donacije pojedinca: 248.000,00

Donacije kompanije: 612.000,00

Donacije domaćih fondacija/udruženja: 2.106.000,00

Donacije stranih fondacija/udruženja: 0,00

Donacije stranih vlada: 1.055.000,00

Ostale donacije: 0,00

Prihodi od države i lokalne samouprave: 1.061.000,00

Prihodi od članarina: 119.000,00

Prihodi ostvareni na tržištu: 1.301.000,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00

Prihodi od kamata/dividendi: 23.000,00

Ostali prihodi: 0,00

Prosleđena sredstva (Re-Granting / Pass-Through): 0,00

2020

UKUPNI RASHODI: 6.526.000,00

Najam kancelarijskog prostora (sa porezom): 0,00

Komunalni troškovi: 0,00

Troškovi kancelarije: 72.000,00

Troškovi PR-a: 57.000,00

Kapitalni troškovi: 0,00

Ekspertske usluge: 124.000,00

Programske aktivnosti: 3.711.000,00

Spoljni saradnici: 0,00

Putni troškovi: 361.000,00

2017

UKUPNI PRIHODI: 3.264.000,00

Donacije: 3.264.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi od usluga: 0,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00

Prihodi od kamata/dividendi: 8.000,00

2017

2016

UKUPNI PRIHODI: 2.143.000,00

Donacije: 2.038.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi od usluga: 12.000,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 93.000,00

Prihodi od kamata/dividendi: 0,00

2016

2014

UKUPNI PRIHODI: 135.000,00

Donacije: 134.000,00

Prihodi od članarina: 0,00

Prihodi od usluga: 0,00

Prihodi od nefinansijske imovine: 1.000,00

Prihodi od kamata/dividendi: 0,00

2014