
Kolping Društvo Srbije
O organizaciji
Ljudi
Ciljevi:
#Edukacija #AIP #ŽenskoPčelarstvo
Primarni cilj:
Misija organizacije:
Polje rada / delatnost organizacije:
Sekundarni cilj:
Programi:
Konkretni rezultati organizacije u poslednje 3 godine:
- “Doručak u Vitaplanu” - ciklus sastanaka od 2021 god. kojim je uspostavljena neformalna mreža stručnjaka, institucija i organizacija iz oblasti socijalne zaštite
- Kontinuitet u saradnji i istraživanjima sa Lokalnim Ombudsmanom u Novom Sadu
- Osnivanje poljoprivrednog gazdinstva uz formiranje brenda Ruke Sajana, koje zapošljava žene na ruralu kroz socijalno preduzetništvo
- Široka mreža partnera i pristup evropskim fondovima (Evropska Komisija)
- Tri generacije žena preduzetnica edukovane kroz Akademiju inovativnog preduzetništva
Unapređenje kvaliteta života starijih građana i građanki-Vitaplan kućna nega i klub za stare
Ciljna grupa:
Stara lica
Trajanje u mesecima: 9 godina
Godišnji budžet: 8.148.816,00
Navedite glavne donatore:
Nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj
Oblast delovanja:
Socijalna zaštita
Opis programa:
Vitaplan je program Kolping Društva Srbije za podršku starijoj populaciji kroz direktnu pomoć i zastupanje njihovih interesa. Cilj programa je unapređenje kvaliteta života starijih osoba jačanjem kapaciteta za nezavisno življenje i borbom protiv usamljenosti i izolacije. Direktnu podršku pružamo kroz službu kućne nege i pomoći i Klub za starije osobe.
Služba kućne nege i pomoći Vitaplan namenjena je osobama koje su otežano pokretne ili nepokretne i potrebna im je podrška u svakodnevnom funkcionisanju. Negovateljice pomažu korisnicima u održavanju lične higijene, hranjenju, kretanju, kućnim poslovima, nabavci potrepština i posetama ustanovama. Uz fizičku i emotivnu podršku, naš tim doprinosi očuvanju dostojanstva korisnika i kvalitetnijem životu u poznatom okruženju. Članovima porodica pružamo edukativnu podršku za olakšanje brige o bližnjima, a uslugom pratnje i asistencije omogućavamo korisnicima pristup zdravstvenim i socijalnim ustanovama i promovišemo njihovu socijalnu uključenost.
Socijalno-integrativni klub za starije - Vitaplan je osmišljen za vitalnije seniore. Klub smanjuje osećaj usamljenosti i poboljšava kvalitet slobodnog vremena kroz društvene, kreativne i rekreativne aktivnosti. Aktivnosti zadovoljavaju socijalne, emotivne, kognitivne i fizičke potrebe, podstičući aktivan i zdrav život. Klub promoviše međugeneracijsku solidarnost i principe zdravog starenja.
Naši programi se ističu kvalitetom i stručnim pristupom, odgovarajući na izazove u sistemu socijalnih usluga, gde odabir često zavisi od cene, a ne kvaliteta. Vitaplan teži da svojim programima postavi standarde u oblasti brige o starijima, oslanjajući se na stručnost, empatiju i posvećenost.
Tri glavna konkretna rezultata programa:
- Ostvarenje licence – Sticanjem licence 23.01.2017. godine, Vitaplan je formalizovao i unapredio svoje usluge, osiguravajući kvalitet i standarde podrške starijima. Licenca je obnovljena 24.03.2023. godine na period od šest godina.
- Formiranje mreže relevantnih aktera u socijalnoj zaštiti – Od 2021. godine, kroz ciklus sastanaka "Doručak u Vitaplanu", uspostavljena je neformalna mreža stručnjaka, institucija i organizacija iz oblasti socijalne zaštite. Sastanci, održavani nekoliko puta godišnje, doprinose poverenju i jačanju saradnje. Učesnici uključuju Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu, Centar za socijalni rad, Gerontološki centar, Filozofski fakultet u Novom Sadu kao i udruženja poput Ekumenske humanitarne organizacije Novosadskog humanitarnog centra, Caritasa, Grupe Budi 1 i Refleksija. Na ovim sastancima povremeno učestvuju i predstavnici Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu – načelnici, članica Gradskog veća. Saradnja sa Filozofskim fakultetom traje od 2018. godine, uključujući praksu studenata sa katedri za Pedagogiju, Socijalni rad i Psihologiju.
- Unapređenje kapaciteta za rad sa starijima – Vitaplan kontinuirano unapređuje kroz edukaciju osoblja i pružanje informativne i praktične podrške porodicama korisnika. Time je značajno podignut nivo veština i znanja u pružanju visokokvalitetne nege i podrške starijim osobama u lokalnoj zajednici.
Služba kućne nege i pomoći trenutno ima kapacitet da pruža usluge za 30–40 korisnika mesečno, od kojih mnogi zahtevaju svakodnevnu pomoć, a u nekim slučajevima i 2–3 posete dnevno.
Od 2017. godine, kad smo stekli licencu, usluge smo pružili za 253 teško pokretne ili nepokretne osobe u Novom Sadu i okolini. Samo ove godine, pomoć je pružena za 73 korisnika kroz više od 6.000 sati rada, što uključuje preko 50.000 pojedinačnih usluga.
Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?
Poboljšanje kvaliteta života i dostojanstva korisnika:
• Korisnici koji su teško pokretni ili nepokretni kroz naš angažman imaju pristup visokokvalitetnoj pomoći.
• Pružanjem redovnih usluga nege i pomoći (uključujući pomoć u ličnoj higijeni, ishrani i kretanju), omogućeno im je da ostanu u poznatom okruženju, što doprinosi očuvanju dostojanstva i kvaliteta života.
Smanjenje socijalne izolacije i usamljenosti:
• Korisnici Kluba za starije aktivno učestvuju u društvenim, kreativnim i rekreativnim aktivnostima, što im pomaže da se osećaju povezano s drugima i uključenije u zajednicu.
• Aktivnosti Kluba pružaju priliku za emocionalnu podršku i negovanje aktivnog životnog stila i međugeneracijske solidarnosti.
Povećanje pristupa zdravstvenim i socijalnim uslugama:
• Kroz uslugu pratnje i asistencije, korisnici lakše ostvaruju svoja prava u zdravstvenim i socijalnim ustanovama.
Podrška porodicama korisnika:
• Članovi porodica korisnika dobili su edukativnu i informativnu podršku, što im omogućava da se osećaju kompetentnije i sigurnije u pružanju nege svojim bližnjima.
• Ova podrška predstavlja i svojevrsnu emotivnu podršku, jer doprinosi smanjenju stresa i opterećenja porodica.
Osnaživanje žena - Jačanje socijalno-ekonomske situacije žena i podsticanje mogućnosti zapošljavanja za žene na ruralu
Ciljna grupa:
Žene
Trajanje u mesecima: 7 godina
Godišnji budžet: 4.863.222,00
Navedite glavne donatore:
Nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj
Oblast delovanja:
Ženska prava
Opis programa:
Implementacijom inovativnih psihosocijalnih i ekonomskih obrazovnih koncepata, nezaposlene žene, preduzetnice i žene u ruralnim regionima su bolje reintegrisane u tržište rada i stvaraju se mogućnosti za njihovu ekonomsku nezavisnost. Pretpostavlja se da će planirane edukativne mere dovesti do povećanja profesionalnih veština i sposobnosti i bolje zaštite mentalnog zdravlja, što je osnova za promociju ženskih poslovnih inicijativa.
Kroz inovativan, personalizovan i mentorski pristup spojen u koncept Akademije za inovativno preduzetništvo-AIP, žene će unaprediti svoje lične i preduzetničke veštine, uspostaviti nove kontakte i saradnje i proširiti svoje perspektive za razvoj poslovanja.
Društveno-ekonomska integracija će biti ojačana i organizacijom javnih preduzetničkih manifestacija - bazara, u okviru 3 zajednice, omogućavajući visoku vidljivost, promociju i mogućnost ulaska na tržište za male, lokalne proizvođače.
Štaviše, sveobuhvatne aktivnosti zastupanja i lobiranja će se sprovoditi putem javnih inicijativa promovišući ženska prava i relevantne teme, povećavajući vidljivost i podstičući njihovu jaču integraciju u okviru društva. Neophodno je pružiti usluge podrške i diskutovati o rodnim normama kako bi se unapredilo osnaživanje žena u Srbiji.
Ostvareni rezultati se mere kroz:
- Broj polaznica koje su prošle kroz različite edukativne mere, kao i polaznica koje su završile Akademiju inovativnog preduzetništva (minimum 208 u tri godine);
- Broj preduzetnica koje su podržane kroz učešće na bazarima u lokalnim zajednicama (minimum 90 u tri godine) i
- Broj članova šire zajednice koji su preko raznih medijskih kanala obrazovani i mobilisani u vezi sa ženskim pravima i ženskim preduzetničkim inicijativama (minimum 50.000 u tri godine).
Tri glavna konkretna rezultata programa:
- Razvijanje inovativnog edukativnog koncepta Akademije inovativnog preduzetništva u Novom Sadu, za žene preduzetnice i buduće preduzetnice
- Organizovanje javne preduzetničke manifestacije – bazara u Čoki, kao nove inicijative za umrežavanje i generisanje prihoda za žene koje žele da postanu preduzetnice
- Promovisanje socijalnog preduzetništva kao vida zapošljavanja žena na selu kroz rad žena pčelara na poljoprivrednom gazdinstvu u selu Sajan i organizacija Konferencije na tu temu, sa značajnim predstavnicima Pokrajinskih institucija (kao što je Podpredsednik Vlade Vojvodine) i drugim relevantnim uticajnim predstavnicima javnog, privatnog i OCD sektora.
Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?
Primenom predviđenih mera, žene koje su učestvovale u edukativnim aktivnostima, dobile su samopouzdanje, veštine i znanje za bolje pozicioniranje u društvu i na tržištu rada, tj. za bolji razvoj svojih biznisa. Pojedine preduzetnice podržane su i finansijski odobravanjem beskamatnih pozajmica od strane Kolping društva. Druge su podržane kroz plaćene radne prakse, da unaprede svoje poslovanje kroz angažovanje praktikanata.
Organizovanjem zajednice svih polaznica Akademije inovativnog preduzetništva, omogućena im je dalja saradnja, razmena iskustava i umrežavanje, kao dodatni vid podrške.
Aktivnom promocijom ženskog preduzetništva stvorena je bolja klima u društvu za dalje ostvarivanje ženskih prava i brži razvoj ženskog preduzetništva.
Edukativne mere – Podrška ekonomskoj nezavisnosti mladih kroz poboljšanje njihovih mogućnosti za obrazovanje i lični razvoj, kao
Ciljna grupa:
Mladi
Trajanje u mesecima: 7 godina
Godišnji budžet: 1.328.260,00
Navedite glavne donatore:
Nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj
Oblast delovanja:
Mladi
Opis programa:
Program Edukativnih mera je prvenstveno namenjen za mlade, da povećaju svoje mogućnosti na tržištu rada, postignu društvenu stabilnost i aktivnost. Cilj programa je lični razvoj, povećanje znanja i osnaživanje. Edukativna komponenta se zasniva na metodologiji celoživotnog učenja sa razvojem mekih veština i individualnih potencijala. Edukativne aktivnosti se sprovode u lokalnim zajednicama i na međunarodnom nivou. Druga komponenta programa je škola demokratije, organizovana u cilju povećanja političke pismenosti među mladima. Cilj programa je povećanje njihove empatije, edukacija, motivisanje i podržavanje mladih, da razviju kritičko razmišljanje i da im se skrene pažnja na javni život, da se mladi uključe u političke diskusije i debate, da se bave temama socijalne pravde, demokratskih vrednosti i ljudskih prava. Treća komponenta programa je iskustveno učenje, sa ciljem razvoja empatije, povećanja društvene odgovornosti i građanske aktivnosti mladih. “Iskustveno učenje” je međunarodno priznata metodologija rada u oblasti obrazovanja. Ona se ostvaruje kroz uspostavljanje veze između nastavnog gradiva i društveno korisnog angažovanja u lokalnom sredinama. Ova metodologija omogućava učesnicima da prodube svoje znanje, steknu određene praktične veštine i razviju osećaj društvene odgovornosti, negujući aktivno učešće u socio-političkom životu svoje zajednice.
Ostvareni rezultati se mere kroz:
- Broj mladih koji su uspešno završili onlajn/oflajn obrazovne mere, koje jačaju njihove lične veštine i kompetencija za tržište rada u oblasti mentalnog zdravlja i mekih veština, (minimum 383 u 3 god.),
- Broj mladih koji su poboljšali svoj nivo političke pismenosti i znanja o aktivnom građanstvu i političkom angažovanju kroz učešće u Školi za demokratiju,
- Povećanje svesti o zajednici i životnoj sredini među mladima i u javnosti kroz inicijative za učenje kroz služenje zajednici (minimum 900 u 3 godine).
Tri glavna konkretna rezultata programa:
- Od 2022. godine saradnja i potpisan Sporazum o saradnji sa visokoobrazovnom institucijom Učiteljskim Fakultetom na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Univerziteta u Novom Sadu
- Razvijen program Self-managment - namenjen mladima, sa ciljem razvoja mekih i ličnih veština, edukacije o tržištu rada, razvijanju start-up ideje, sticanju preduzetničkih veština i poboljšanju mentalnog zdravlja
- Prisustvo na međunarodnom nivou kroz organizaciju međunarodnih edukacionih događaja za mlade i članstvo u upravnom odboru Kolping Youth Europe
Šta se promenilo za vaše korisnike zahvaljujući programu?
Tokom 20 godišnjeg postojanja Kolping Društvo Srbije se trudi da sprovodi inicijative zasnovane na potrebama zajednica. Oslanjajući se na osnovne postulate i vrednosti osnivača Adolfa Kolpinga, delatnost organizacije je zasnovana na ciljevima podsticanja ličnog razvoja kao fundamentalnog promotera društvenih promena.
Projektom su unapređene ključne kompetencije mladih generacija u oblasti ličnog razvoja i (samo)zapošljivosti, kroz odgovarajuće mere i metodologiju celoživotnog učenja. Kroz ciljane mere osnaživanja, povećana je zapošljivost nezaposlenih mladih odraslih u regionu Vojvodine i smanjene njihove migracije iz zemlje. Pretpostavlja se da kombinacija pristupa u podršci za lični razvoj, zapošljivost, digitalizaciju, političko obrazovanje, društveno učešće i ekološku svest doprinosi uspešnoj karijeri mladih ljudi u Srbiji.
Pored toga, mere usmerene na političku pismenost i promociju demokratskih vrednosti kroz „Školu za demokratiju” podstakle su društveno učešće i volonterizam među omladinom. Integracija inicijativa za učenje kroz akcije služenja u zajednici u okviru projekta, obezbedila je mladim pojedincima mogućnost učešća u aktivnostima koje pokreće zajednica, u kojima mogu preuzeti aktivnu ulogu u ekološkim inicijativama.
Osim toga, Kolping Društvo Srbije:
- od 2019 god. ima Edukativni centar u Sajanu (Banat), koji pruža edukacije i osnaživanje mladih na ruralu,
- od 2022 god. ima saradnju sa “Malomfesztivál”, muzičkom festivalu u Oromu (Banat), u okviru koga realizuje školu demokratije,
- je organizovalo više stotina radionica razvijajući znanje, lične i socijalne veštine mladih,
- je 2020. godine izdalo priručnik o metodologiji “Iskustveno učenje” i ima uspešnu saradnju sa 68 škola u Srbiji, a organizacija je međunarodno priznata u radu sa mladima sa tom metodologijom,
- je 2020. godine izdalo dvojezični priručnik za civilne organizacije o celoživotnom učenju, kao podršku radu tih organizacija.
Finansije:
2017
UKUPNI PRIHODI: 9.520.000,00
Donacije: 8.452.000,00
Prihodi od članarina: 0,00
Prihodi od usluga: 1.068.000,00
Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00
Prihodi od kamata/dividendi: 0,00
2017
2016
UKUPNI PRIHODI: 7.518.000,00
Donacije: 6.846.000,00
Prihodi od članarina: 0,00
Prihodi od usluga: 651.000,00
Prihodi od nefinansijske imovine: 21.000,00
Prihodi od kamata/dividendi: 0,00
2016
2014
UKUPNI PRIHODI: 9.694.000,00
Donacije: 9.694.000,00
Prihodi od članarina: 0,00
Prihodi od usluga: 0,00
Prihodi od nefinansijske imovine: 0,00
Prihodi od kamata/dividendi: 7.000,00