Odgovornost

Uspesi i izazovi u primeni dinamičke odgovornosti: Slučaj SCiDEV

sofija.nikic@catalystbalkans.org
u Ponedeljak, 05/15/2023 - 13:56

Balkanska mreža za razvoj civilnog društva (BCSDN) je pokrenula Regionalnu zajednicu prakse za odgovornost (The Regional Accountability Community of Practice: RACoP) kako bi se poboljšalo kontinuirano učenje i rad neprofitnih organizacija i mreža NPO širom Balkana. Glavni cilj je unapređenje našeg razumevanja odgovornosti prema društvu i praksi kojima se odgovornost postiže u sámom radu.

Procenite koliko je vaša organizacija izložena riziku od finansiranja terorizma i pranju novca

u Sredu, 12/21/2022 - 14:52

Upitnik vam omogućava da se bolje pripremite za inspekcijski nadzor u vezi sa sprečavanjem finansiranja terorizma i sprečavanja pranja novca. Ovaj upitnik je kreiran prema zvačninom upitniku Upravne inspekcije Srbije prema Zakonu o udruženjima („Službeni glasnik RS”, br. 51/09, 99/11 - dr. zakoni i 44/18 - dr. zakon).

Šta organizacije mogu da urade da bi smanjile svoj rizik od zloupotrebe u svrhu sprečavanja pranja novca/finansiranja terorizma?

Tara Petrović
u Utorak, 12/20/2022 - 14:05

Bez pružanja podrške neprofitnom sektoru, i bez diskusije o finansiranju terorizma i rizicima za neprofitne organizacije, države teško mogu dobiti dobre ocene kada je u pitanju ispitivanje njihove usklađenosti sa Preporukom 8 FATF-a. Jedan od kriterijuma koji se navodi u evaluacionim izveštajima je takođe i to da li su neprofitne organizacije u određenoj zemlji pokazale svest o ranjivostima u svom sektoru prema pretnjama finansiranja terorizma.

Sistem za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma u Srbiji - ko, kako i zašto nadzire neprofitne organizacije?

Tara Petrović
u Utorak, 12/20/2022 - 12:58
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i sve relevantne procedure koje regulišu ovu oblast doneti su u okviru ispunjavanja obaveza Republike Srbije prema Radnoj grupi za finansijsku akciju (FATF) i MONEYVAL komitetu Saveta Evrope, u cilju doprinosa globalnoj borbi protiv finansiranja terorizma. Prema globalnoj agendi, neprofitne organizacije su identifikovane kao potencijalno ranjive. U izveštaju MONEYVAL-a iz 2016.

Aplikacija za samoprocenu organizacije civilnog društva

Rendir APP je alat za samoprocenjivanje dizajniran da poboljša odgovornost OCD. Aplikacija pomaže OCD da identifikuju svoje trenutne prednosti i pruža preporuke koje organizacije mogu primeniti kako bi poboljšale oblasti koje su identifikovane kao najslabije. Globalni standard za odgovornost OCD uključuje 12 aspirativnih obaveza: one se fokusiraju ne samo na ono što organizacije trenutno rade, već i na ono što mogu da urade u budućnosti.

Globalni standardi za odgovornost OCD

u Četvrtak, 11/24/2022 - 10:09

Globalni standardi za odgovornost OCD su veoma praktičan okvir koji se lako prilagođava različitim kulturnim, geografskim i organizacionim potrebama. Ovaj dokument su razvile organizacije iz celog sveta i on opisuje 12 standarda koje organizacije civilnog društva (OCD) treba da ispunjavaju da bi se smatrale odgovornim.

Vodič kroz globalni sistem za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma

Tara Petrović
u Ponedeljak, 03/28/2022 - 12:36

FATF istražuje na koje načine kriminalci peru novac, a terorističke organizacije prikupljaju novčana sredstva i pristupaju fondovima i postavlja globalne standarde za sprečavanje pranja novca i borbu protiv finansiranja terorizma – FATF pretpostavlja da će, ako države efikasno primenjuju njihove standarde, globalni finansijski sistemi i ekonomija uopšte biti zaštićeni od pretnji pranja novca i finansiranja terorizma. Preko 190 zemalja, uključujući i Srbiju se obavezalo da će primenjivati njihove standarde.